Duyurular 
English
 
Anasayfa Biografi Galeri Medya Yazılarım İletişim
Sanat Penceremden Yaşama Dair tüm yazılarımı, yorumlarımı burada sizlerle paylaşacağım.
 
 
HADİSLER VE KUR'AN
Mustafa Günen

 

Hadislerle ilgili açıklama yapmadan önce belirtmek gerekir ki dinin hayatımıza giriş nedenleri ve insanların onları kabul ediş şekilleri ile ilgili iç içe birçok yanlışlıklar yapılmıştır. Bu yanlışlıkları tek tek Kur’an’a götürüp oradan cevap alacağım. Bu konudaki birçok başlık kendi içerisinde başka bir soruyu da beraberinde getireceği için bir hayli uzun olacak. Onun için bu bölümü soru cevap şeklinde yapmaya karar verdim. Ayrıca konunun karmaşık yapısından dolayı iyi anlaşılması için, bölüm sonunda, hadisler konusundaki tüm yorumlarımı başlıklar halinde kısa cümlelerle tekrar aktaracağım.

» YAZININ DEVAMI

 
EKLENME TARİHİ: 13 ekim. 2014
 

KUR'AN DAKİ DİN VE MÜSLÜMANLAR
Mustafa Günen

 

Din nedir diye şöyle kısaca bir hatırlatma yaparak başlayalım. Zira literatürde bu sorunun yüzden fazla cevabı, açıklaması vardır. Etnolojik kavramlar içerisinde çeşitli İzmler kendi alanlarında dinin ne olduğuna dair cevaplar vermişlerdir. Ancak ben bu açıklamalarla ilgilenmekten ziyade, kısaca, dinin ortaya çıkış nedeninin neredeyse tek olduğundan bahsedeceğim. İnsanoğlunun dinle ilişkisi, üstesinden gelemediği problemler veya yaşadığı doğanın şartlarından dolayı akıl yürütebilme yeteneğini kullanması sonucu ortaya çıkmıştır. Yani, insanlar yaşadıkları çevrelerde meydana gelen kuraklık, sel, fırtına deprem v.s gibi doğal olayların veya diğer tehditlerin kendilerine verdiği zarardan korunamadıkları için bu olayları kontrol edebilecek güçlere ihtiyaç duyarak, onların varlığına inanmışlardır.

» YAZININ DEVAMI

 
EKLENME TARİHİ: 26 MAYIS, 2014
 

İSLAM'DA RESİM VE HEYKEL
Mustafa Günen

 

NAHL-116-Dilleriniz yalana alışageldiğinden dolayı, Allah’a karşı yalan uydurmak için, “Şu helâldir”, “Şu haramdır” demeyin. Şüphesiz, Allah’a karşı yalan uyduranlar, kurtuluşa eremezler. HAC-30-Bu böyle. Kim Allah’ın hükümlerine saygı gösterirse, bu, Rabbi katında kendisi için bir hayırdır. Haramlığı size okunanların (bildirilenlerin) dışında bütün hayvanlar size helâl kılındı. Artık putlara tapma pisliğinden kaçının, yalan sözden kaçının.

Her bölümde konuya başlarken önce o konu ile ilgili ayetleri veririm. Ayrıca yukarıdaki ayetler gibi Yüce Allah’ın yaratılış amacını belirten “ilke ayetleri” veya ilkeleri örnekleyerek açıklayan ayetleri vardır. İşte ben bu ayetleri birçok bölümde konuyu daha iyi ifade edebilmek için tekrar vermişimdir. Aynı şimdiki konumuz olan İslam da resim ve heykelin yasak olduğu inanışında olduğu gibi.

» YAZININ DEVAMI

 
EKLENME TARİHİ: 9 OCAK, 2014
 

KURAN'DAKİ ADALET VE YÖNETİM
Mustafa Günen

 

Kuranda ki adalet konusuna başlamadan evvel çok önemli bir gerçeği burada kaydetmesem olmaz. Gerçi bir çok defa dile getirilmiş incelenmiş bir gerçek adalet sistemi ama mademki bu konuyu açıklamaya çalışıyorum benimde bu gerçeği atlamamam gerekli diye düşünüyorum. O da şudur Kurandaki adalet; Bir toplumda yaşayan insanlar arasında kaçınılmaz olarak oluşan sınıfsal farklılıklara bakış açısı ve dengelemek için getirdiği düzenlemeler ile insan hakları konusundaki olmazsa olmaz prensipler ve hukuk anlayışının geldiği düzey henüz yeryüzünde yaşamış veya günümüzde yaşamakta olan hiçbir hukuk sisteminde deklere edilmemiştir. İleride ayrıntılı bir şekilde açıklayacağım. Önce adalet ile direkt ilgili ayetlere bir bakalım.

NİSA- 135. Ey iman edenler! Kendiniz, ana babanız ve en yakınlarınızın aleyhine de olsa Allah için şahitlik yaparak adaleti titizlikle ayakta tutan kimseler olun. Şahitlik ettikleriniz zengin veya fakir de olsalar adaletten ayrılmayın. Çünkü Allah ikisine de daha yakındır. Onları sizden çok kayırır. Öyle ise adaleti yerine getirmede nefsinize uymayın. Eğer şahitlik ederken gerçeği çarpıtırsanız veya şahitlikten çekinirseniz bilin ki şüphesiz Allah yaptıklarınızdan hakkıyla haberdardır. » YAZININ DEVAMI

 
EKLENME TARİHİ: 4 Ağustos, 2013
 
    güncel YAZILAR
    Hadisler ve Kur'an
    Kur'an'daki Din ve Müslümanlar
    İslam'da Resim ve Heykel
    Kuran'daki Adalet ve Yönetim
   
   
 
 
 
©2017 Mustafa Günen Tüm hakları saklıdır. Görsel ve bilgiler izinsiz kullanılamaz.